اسفار صفر

وبلاگ شخصی ایمان صفرآبادی فراهانی

اسفار صفر

وبلاگ شخصی ایمان صفرآبادی فراهانی

اسفار صفر

وَإِن تُطِعْ أَکْثَرَ مَن فِی الأَرْضِ یُضِلُّوکَ عَن سَبِیلِ اللّهِ إِن یَتَّبِعُونَ إِلاَّ الظَّنَّ وَإِنْ هُمْ إِلاَّ یَخْرُصُونَ ﴿۱۱۶﴾

«اگر از بیشتر مردم روى زمین پیروى کنى [و آرا و خواسته‏هایشان را گردن نهى] تو را از راه خدا گمراه مى‏کنند؛ آنان فقط از خیال و پندار پیروى مى‏کنند، و تنها به حدس و خیال تکیه مى‏زنند.» (۱۱۶)
سوره انعام

دنبال کنندگان ۱ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
طبقه بندی موضوعی

یلدا

پنجشنبه, ۳۰ آذر ۱۳۹۱، ۱۱:۲۷ ق.ظ

یا حکیم

حتما وقتی عنوان مطلب را میبینید این به ذهن شما میرسد که میخواهم شب یلدا را به شما تبریک بگویم و از این حرف‌ها. اما این خیالی باطل است.

چند سال پیش به دنبال داغ شدن بحثهای یهود شناسی و شیطان پرستی و از این چیزها که مسببش این رائفی پور بود، من عین چی به دنبال کتاب ها و مقالاتی مرتبط با این موضوع میگشتم. از کتاب های مختلف دین یهود تا کتب و مقالات مرتبط با ادیان باستانی و خدایان باستانی.

در این بین چیزهایی راجع به ادیان باستانی ایرانیان فهمیدم.این هایی که در ادامه میخواهم بنویسم در رابطه با شب یلدا و ارتباطش با این مباحث است و منبع خاصی را نمینویسم. اصلا خودتان بروید راجع به حرف های من تحقیق و سرچی در گوگل بکنید.اصلا فکر کنید تمام این ها نشات گرفته از ذهن مغشوش من است.

در ایران باستان و قبل از اینکه آیین زرتشت در ایران آیین رسمی شود آیین مهر پرستی رواج داشته است. حالا نمیخواهم بپردازم به اینکه آیین مهر پرستی چه اعتقاداتی داشته و چی بوده. برید خودتون بخونید.

در آیین مهر پرستی یک خدای اساسی و کله گنده داشتن به نام آناهیتا (که باقی مانده یکی از معابد پرستش اون در کنگاور کرمانشاه الان هست). این آناهیتا یک بچه داره که یکی از خدایان بوده به نام میترا.

حالا این میترا کی به دنیا اومده؟

شب یلدا

 

حالا هی بیان ایمیل بفرستن و بگن شب یلدا برای پیروزی نور بر ظلمت بوده و از این جور چیزها.خوب معلومه باید بگن چون میترا خدای خورشید بوده(یا طبق یکی از افسانه‌ها خدای اشعه خورشید) و این اصلا ارزش نداره بلکه شب تولد یکی از خدایان شرک بوده که نماد نور بوده که جشن می گرفتن.

بعد داستان تولدش خیلی شبه به داستان تولد هوروس پسر ایسیس است.از مادری باکره و از این جور حرف‌ها(داستان تولد هوروس و قضیه ابلیسک ها که رائفی پور می‌گفت یادتون هست که) جالب توجه اینه که تولد هوروس هم شب یلدا بوده مصری‌های باستان 12 شبانه روز برای این شب جشن می گرفتن.

یه چیز تاریخی هم بگم. بعد از اینکه اسکندر به ایران حمله می کنه در دوره سلوکی‌ها بر روی تبلیغ ادیان باستانی تاکید شده بود و آیین مهر پرستی مورد توجه ویژه قرار گرفت به طوری که این آیین به یونان باستان صادر شد و تا قرن دوم پس از میلاد مسیح یکی از آیین‌های رسمی رومی‌ها بوده و تا بریتانیا هم گسترش داشته و در اونجا هم میترا و آناهیتا رو می پرستیدن.حالا جالبه که تاریخ تولد حضرت عیسی مسیح(علیه‌السلام) هم در دین مسیحی‌ها با تاریخ تولد هوروس مطابقت داره و یک چیز دیگه تابلوی شام آخر داوینچی هست که بیشتر مطابق با افسانه شام آخر میترا است که بعد از این شام آخر میترا عروج می کنه و از این جور حرف‌ها.

کلا این‌ها آیین بت پرستی است که در باستان رواج داشته و حالا رگ گردنی نشین و فکر نکنید دارم به ایرانیت شما توهین می‌کنم اما خوبه کمی بدون تعصبات جاهلانه فکر کنیم.

در هر صورت این افسانه، افسانه‌ای ریشه گرفته از مذاهب شرک آلود باستانی است و به هیچ وجه در اسلام تایید نشده و مقبول نیست و ما پیش از هر چیز مسلمانیم.

یکی از روحانیون برجسته تهران گفتند : شایسته است مسلمانان از مراسم این شب به عنوانیک جشن پرهیز کنند

حالا حکم فقهی که ندادند اما شب یلدا جشن گرفتنش مطمئن باشید نشأت گرفته از آیینی شرک آلود و بت پرستی  است ولی بهانه‌ای شده است تا فامیل دور هم جمع شوند و ساعاتی را در این عالم تنهایی با هم باشند و صله رحم کنند. بکنند ولی با آگاهی. و بدانید که این شب هیچ ارزش ذاتی ندارد و اصلاً تبریک گفتنش درست نیست. مثلاً تبریک بگویید.چه چیز را تبریک می‌گویید؟ چه اتفاق میمون و مبارکی افتاده در این شب که تبریک میگویید؟کمی فکر کنید.این شب بهانه ایست برای صله رحم و فقط همین. تبریک گفتن و از این شر و ور ها ندارد که.

در ضمن فردا 7 صفر بنا بر روایاتی قوی شهادت امام حسن مجتبی(علیه‌السلام) است و این‌طور که از تلویزیون شنیدم بیت مراجع و حرم حضرت معصومه(سلام الله علیه) مراسم عزا داری هم برگزار می‌کنند.

تسلیت میگویم.

موافقین ۴ مخالفین ۰ ۹۱/۰۹/۳۰

نظرات  (۸)

این که گفتید برای مهرپرستی و اینجور صحبت ها بوده رو می دونستم. و به نظرم ایرادی نداره مثه یه جشن باستانی بهش نگان کنیم. مثه نوروز. به هرحال آبا و اجدادمون خورشید رو می پرستیدن و بعدش که زرتشت و اینا تا برسه به اسلام. این یلدایی که ما برگزار می کنیم همون یلدای اون زمانا که نیس. اونا میشستن منتظر که خورشید در آد. بعد با خیال راحت می گرفتن می خوابیدن. برای خورشید اینکارو میکردن. ولی الان ما دقیقا هدفمون همون صله رحمه که شما می گید. دور هم بودن و این حرفا. و گرنه ما نمی شینیم تخمه بشکنیم تا آفتاب درآد که! تبریکش برای اینه که یه جورایی مثه نوروز هیجان انگیزه. نه اینکه بهت تبریک میگم چون بلندترین تاریکی رو پشت سر گذاشتیم و خدامون دوباره طلوع کرد :|
دیگه همینا دیگه. به هرحال قشنگه. اصن من با همه ی جشنای باستانی موافقم :دی مهرگان و اسفندگان و اینا
پاسخ:
آخه تبریک چی؟
یه اتفاقی باید افتاده باشه که تبریک بگیم آخه.
چیش هیجان انگیزه اونوقت؟؟
ممنون رفیق
اولین باری بود یه مطلب به این زیادی خوندم و پشیمون نشدم
من هم تسلیت میگم
بابا بی خیال
حالا اینکه اونموقع فلسفه اش چی بوده که الان کاربرد نداره / ننجونای ما بدون این همه مسائل و فقط بصرف اینکه اول زمستونه و یخورده وقت ایام فرق میکنه جشن میگرفتن چهل روزهم ازاین روز میگذشته میگفتن چله کوچیکه
ایرانیای قدیم دربدر دنیال بهونه بودن براشادی کردن که متاسفانه الان این موضوع شدیدا به حاشیه رفته

ولی درکل بی خیال خیلی مته به خشاش نذارید گفتن تبریک بهربهونه ای باعث مسرت میشه و خوبه
پاسخ:
من هم گفتم که بهانه خوبی برای صله ارحام است.
یک ثانیه از عمر همین یک شب یلدا موجب شده تا صبح به یمنش بنشینیم
ده قرن ز عمر پسر فاطمه رفته یک شب نشد از هجر وصالش بنشینیم
سلام حرف حساب جواب نداره...قشنگ بود...واقعا کنجکاو شدم سر فرصت مطالعه کنم.
ولی فقط حسنش اینه که بهانه ای میشه برای دورهم جمع شدن آن هم در این روزگاری که همسایه از همسایه خبر ندارد...
ولی قصه ای داریم با این مناسبت ها...اس ام اس می زنند برای این مناسبت ها! بعد هم جواب ندهی دلخور می شوند... با این قسمتش چه کار کنیم ؟
اگر هم فقط برای عید غدیر و عید قربان و مبعث و ... تبریک بگوییم می گویند خیلی حزب الهی است و خطرناک است و نباید دم پرش شد!
نمی دانم حزب الهی بودن جرم شده جدیدا ؟
ببخشید بی ربط نوشتم!
پاسخ:
 در این مملکت اسلامی غریب ترین و مظلوم ترین قشر قشر حزب اللهی است.
سلام
بله...
واقعا همین طوره ؟
اما به راستی چرا ؟
مگر حزب اللهی چه معنایی در فرهنگ عامه دارد ؟ چرا کسی که با خدا باشد را طور دیگری نگاه می کنند؟
با خدا بودن هم جرم است انگار.
ولی چه جرم قشنگی است... اگر این جرم است می خواهم مجرم باشم.حتی اگر حکمش اعدام باشد!
ببخشید مطالب به بیراهه رفت.
عذر تقصیر
۰۳ دی ۹۱ ، ۰۸:۴۹ فتیان برازنده
سلام مطلب یلدا رو من هم این طوری که روایت کردین با کمی اختلاف شنیده بودم . جالب بود.
با شهیده طلبه بروزم

۱۴ دی ۹۱ ، ۰۹:۵۴ امید سودی
حرف حساب جواب نداره برادر. راستش را گفتی!
هرچند ما از قدیم الایام اعتقادی به این شب ها و جشن ها نداشته و نداریم یادم نمیاد شب یلدا را برای کسی تبریک گفته باشم.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی