اسفار صفر

وبلاگ شخصی ایمان صفرآبادی فراهانی

اسفار صفر

وبلاگ شخصی ایمان صفرآبادی فراهانی

اسفار صفر

وَإِن تُطِعْ أَکْثَرَ مَن فِی الأَرْضِ یُضِلُّوکَ عَن سَبِیلِ اللّهِ إِن یَتَّبِعُونَ إِلاَّ الظَّنَّ وَإِنْ هُمْ إِلاَّ یَخْرُصُونَ ﴿۱۱۶﴾

«اگر از بیشتر مردم روى زمین پیروى کنى [و آرا و خواسته‏هایشان را گردن نهى] تو را از راه خدا گمراه مى‏کنند؛ آنان فقط از خیال و پندار پیروى مى‏کنند، و تنها به حدس و خیال تکیه مى‏زنند.» (۱۱۶)
سوره انعام

دنبال کنندگان ۱ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
طبقه بندی موضوعی

چادر پهلوی

پنجشنبه, ۱۴ دی ۱۳۹۱، ۰۵:۵۸ ب.ظ

یا حکیم

در قسمت چهاردهم سریال کلاه پهلوی مادام بلانژ زن فرانسوی فرخ پارسا به توصیه میس سیمپسون چادر به سر میکند و در توجیه این توصیه میس سیپسون خراب کردن وجهه شادی در شهر را بهانه میکند. وقتی این دیالوگ ها را میشنیدم از جا پریدم و آفرین گفتم به ضیاالدین دری.

خب تا اینجا خیلی بحث مهمی نیست. زنی که تا دیروز چادر نمیپوشیده چادر میپوشد. لباسی کنار گذاشته میشود و لباس دیگری جای آن را میگیرد.چادر پهلوی

اما وقتی به این مساله توجه میکنیم که بلانژ میخواهد چادر بپوشد و در جامعه ظاهر بشود بدون اینکه بفهمد چادر چیست و برای چیست، میفهمیم که او با این کار به شادی ضربه ای نمیزند بلکه به چادر ضربه میزند. و من به این میگویم چادر پهلوی و یا شاید چادر انگلیسی.

چادری که بر سر میکنی ولی نمیدانی برای چه و به کوچه و برزن میروی و عفت و حیایی که لازمه چادر است نداری به چه درد میخورد؟ غیر از این است که به چادر ضربه میزنیم. چادر برای عفت است و برای ذکر. چادر ذکر خداست، ذکر حضور حق در زندگی. ذکر اینکه چون من چادر دارم باید عفت ان را رعایت کنم و مراقب خودم باشم. چادر غفت زن را نه تنها از نگاه مریض نامحرم حفظ میکند بلکه از نفسش نیز حفظ میکند. به شرطی. 

به شرطی که بدانی چادر برای عفت است و به شرطی که بدانی چادر به تو تذکر عفت میدهد تو را عفیف نمیکند. به تو میگوید که عفیف باش و تو باید بفهمی.

و اگر نفهمی چادر پهلوی و یا چادر انگلیسی بر سر کرده ای و به چادر بی احترامی میکنی و به جایگاه آن ضربه میزنی.

و سیمپسون میداند که بلانژ نمیداند شرط چادر حیا و عفت است. پس به او میگوید برو و چادر بر سر کن. او میرود و چادر به سر میکند و همان بلانژ است با لباسی جدید و جایگاه چادر را خراب میکند.پله پله تا بی چادر کردن جامعه. و دو مصداق امروزی دارد این چادر انگلیسی.

یکی همین چادر اجباری در دانشگاه آزاد که بود و چه بی احترامی ها که نشد به چادر.

و دیگری همین سریال های تلویزیونی با دخترکان چادری است با هفتاد قلم آرایش و نه عفتی و نه حیایی.

اما همین چادر به دلیل ذکر بودنش و به دلیل نمای عفت بودنش خیلی ها را نجات داده است از پرتگاه ذلت. اگر چادر بر سر میکنید یا هر نمای نشات گرفته از مذهبی به خود میگیرید بدانید این نما ذکر است، پس به آن نما و نشانه ذاکر باشید چون شما نماینده آن نما و مذهب هستید. این مراقبت از نفس است که باید به آن احتمام کرد و چادر و امثال آن (غیر از دیگر آثار) این اثر را هم دارند که مراقبت از نفس میکنند.

و من الله التوفیق

نظرات  (۱۰)

۱۴ دی ۹۱ ، ۲۲:۴۶ جعفر حسن خانی
مطلب خوبی بود
۱۴ دی ۹۱ ، ۲۲:۵۰ کلمه طیبه
سلام علیکم
مطلب جالبی بود . إن شاءالله موفق باشید .
۱۵ دی ۹۱ ، ۱۲:۳۹ سجاد نوروزی
سلام و درود
مبارک است انشاالله
خیلی بلاگ زیبایی است.
پاسخ:
ممنون
"دخترکان چادری با هفتاد قلم آرایش" رو خوب گفتی. :)

موفق باشید و عزیز،یعنی خداوند به شما نفوذ کلام دهد.
پاسخ:
ممنون
۱۷ دی ۹۱ ، ۰۰:۲۳ فتیان برازنده
سلام
خیلی خوب بود.
بروزم
۱۸ دی ۹۱ ، ۱۱:۴۴ مینیمال نویس
سلام.
من این فیلم رو ندیدم .،
ولی این به ذهنم رسید :
شاید این قسمت یه هدفی رو دنبال کرده و که تو قسمت های بعدی مشخص میشه ..
اینطور نیست ؟؟
پاسخ:
شاید.
شاید هم میخواهد در آخر بگوید این حجاب باعث تغییر بلانژ میشود.
نمیدونم.
من از منظر خودم به تحلیل پرداختم.
بالاخره یه مطلب جالب از شما دیدیم اما واقعا به حرفای خودت اعتقاد داری تو خونتون جقد بهشون عمل میکنی نکنه اینا فقط فیلم وادای مسلمونیه که اکه اینطور باشه وای ها به جال اخرتت خدا میدونه جقد بدم ازین بسیجی نماها میاد که بسیجو اینجور به کند کشیدن
پاسخ:
توی پاراگراف آخر حرف من هم همین حرف شما بود.
ممنون
به نکته ظریفی اشاره کردید جای تشکر داره .سپاس
۱۹ دی ۹۱ ، ۰۱:۰۱ محمد صادق حاج صمدی
سلام
ازینکه منو به خوندن مطلبتون دعوت کردید ممنونم
من روی هم کمتر از یک قسمت از این سریال رو دیدم اما با خوندن باقی مطالب وبلاگ شما و اینکه صدا و سیما کلا در بی ارزش کردن ارزش ها موفق تر بوده تا نهادینه کردنشون به این نتیجه رسیدم که احتمالا نظر شما در ین باره به نظر ما نزدیکتره :D

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی